Éppen ezért a legfontosabb nulladik lépés ellenőrizni, hogy tényleg nincs-e valamilyen fizikai oka a rossz alvásnak, a gyakori ébredésnek (rossz alvásról 3 hónapos kor után beszélünk). A háttérben gyakran húzódik meg ugyanis hasfájás, tejérzékenység (átmegy az anyatejjel), reflux, esetleg vas, vagy B12 hiány, vagy akár ritkábban apnea. Ezeken szerencsére lehet segíteni, de mindenképpen érdemes egyeztetni a gyermekorvossal.
Teljesen egészséges babák is van, hogy nem alszanak. A kezdetekben ennek a leggyakoribb oka a Moro reflex (amikor a babák úgy érzékelik, hogy esnek, zuhannak valahonnan és a kezükkel, lábukkal kapálóznak, próbálják „tompítani” az esést), amikor a mozgás felébreszti, a későbbiekben pedig a lassabban beérő idegrendszer, a nagy fejlődési ugrások.
A Moro reflex okozta megébredést kivédhetjük babafészek, vagy megfelelő pólya használatával.
Sok baba úgy dönt (szülei nagy bánatára), hogy a fél éves kort követően sem alszik. Ekkor jön a fogzás mint kifogás, de az igazság az, hogy a fogzás maximum pár napra akadályozná az alvásban a babát, sokkal gyakoribb, hogy a még érő idegrendszer, vagy a baba biztonságérzete és érintésigénye (szeparációs szorongás), ritkább esetben a cicifüggés teszteli a szülök tűrőképességét. Ők azok a babák (mint az enyémek is) akik vállon, vagy a kezünkkel a mellkasunkon remekül alszanak, de ahogy lerakjuk őket, vagy levesszük a kezünket felébrednek. Nekik találtuk ki alvástámogató babahálózsákunkat, amely a speciális kialakításnak köszönhetően folyamatos, nagyon enyhe nyomást gyakorol a baba mellkasára, így utánozva az anya tenyerének, vállának nyomásást.
Mi hiányzik a babáknak a jó alváshoz?
Minden jó éjszaka a fektetéssel kezdődik
Itt persze nem arra gondolok, hogy fontos a napi rutin betartása, mert persze, nagyon fontos, de a nehezebben lecsengő babáknak egy kis plusz relaxáció sokat segíthet:
Fürdetés után jöhet egy finom kis babamasszázs, főleg a talpakon olyan bázisolajjal, amibe 1-2 csepp levendula vagy vetiver olajat cseppentettünk. Fontos a magas minőség és hogy tényleg csak 1-2 csepp legyen!
Fürdés után egy kis hintázás, halk éneklés is nagyon nyugtatólag hat a babákra (igen, van aki be is alszik ;))
További segítséget jelenthet, ha a baba masszázs vagy fürdés során kap egy kis magnéziumot (krém formájában), lefekvés előtt egy kis bio meggylét, amely természetes melatonin forrás (6 hónapos kor fölött).
6-18 hónapos kor között az alvástámogató hálózsákot (továbbfejlesztés alatt hamarosan a boltban!) ajánljuk, míg 18-24 hónapos kor fölött már lehet súlyozott takarót is használni. Mind a kettő az enyhe folyamatos nyomással szimulálja anya lágy, nyugtató ölelését, érintését. olyan mintha egész éjszaka a gyermeket fognánk.